Kaip decentralizuoti finansai (DeFi) žmonėms suteikia finansinę laisvę?

Ne taip ir seniai dauguma finansinių produktų buvo prieinami tik turtingiesiems ar turintiems ryšių. Interneto ir netradicinių bankų dėka, šiais laikais kur kas daugiau žmonių turi prieigą prie finansinių produktų. Vis dėlto didelė dalis žmonių iš viso pasaulio vis dar neturi banko ar prieigos prie svarbių finansinių produktų. Netgi turtingose valstybėse, norintys pasiskolinti pinigų, turi daug vargti dėl įvairių apribojimų ir didelių kaštų, kurių užsiprašo bankai ar kiti tarpininkai.

Decentralizuotų finansų (DeFi) dėka žmonės gali turėti daugiau finansinės laisvės, netgi tie, kurie visiškai neturi prieigos prie finansinių produktų. Dėl šios priežasties DeFi gali būti pagrindinis ekonominės nepriklausomybės veiksnys.

Kaip suprantama finansinė laisvė?

Žmonės skirtingai apibūdina finansinę laisvę. Vieniems tai reiškia turėti pakankamai pinigų, kad nereikėtų dirbti. Kitiems tai reiškia būti finansiškai nepriklausomiems, neturėti skolų ar turėti pakankamai pajamų ne tik būtino vartojimo produktams, bet ir tiems, kurių jis nori.

Tam, kad žmogus turėtų paprasčiausią finansinę laisvę, jis, visų pirma, turi turėti prieigą prie finansinių produktų, kurie jam padėtų įgyvendinti jo tikslus. Individai, turintys prieigą prie bankų, investavimo galimybių, paskolų ar kitų finansinių įrankių, turi daugiau pasirinkimų, kaip padaryti, kad pinigai dirbtų už juos. Jie taip pat turi daugiau galimybių pradėti verslą ar gauti palūkanas.

Nesvarbu, kaip kas supranta finansinę laisvę, dauguma žmonių pasaulyje apie ją net negali galvoti. Daugelis neturi prieigos prie naudingų ir įperkamų finansinių produktų ir paslaugų. Dauguma netgi neturi paprasčiausios banko sąskaitos. O tie, kurie banko sąskaitą turi, ne visada turi prieigą prie finansinių produktų, reikalingų klestėjimui.

Tradicinės institucijos išsikelia griežtus reikalavimus. Pavyzdžiui, norintys pasiskolinti pinigų, turi turėti aukštą kredito reitingą, dideles pajamas, jiems reikia mokėti didžiulius mokesčius. Ir netgi visa tai negarantuoja, kad individui bus suteikta galimybė naudotis finansinėmis paslaugomis.

Decentralizuoti finansai pašalina visus šiuos barjerus ir leidžia bet kam, kas turi interneto ryšį, naudotis finansiniais produktais be savavališkų reikalavimų ir tarpininkų.

DeFi padidina finansinių paslaugų prieinamumą ir demokratiją

Bankams yra sudėtinga pasiekti daug klientų, kadangi jiems rizikinga visiems teikti finansinę infrastruktūrą. Procesas yra brangus ir bankams reikia stiprių garantijų, kad jie iš to gaus investicinę grąžą. Dėl šios priežasties tam tikros rinkos bankams atrodo mažiau patrauklesnės už kitas, o tai ir nulemia, kad didelė populiacijos dalis lieka be banko.

Blokų grandinės technologija leidžia žmonėms saugiau atlikti ir gauti mokėjimus be banko priežiūros. Daugiau apie blokų grandinės technologiją ir kaip ji veikia galite paskaityti čia.

Blokų grandinėse esantys DeFi projektai leidžia vartotojams pasiūlyti praktiškai visas finansines paslaugas, kurias siūlo tradiciniai bankai, bet be jokių apribojimų. Tai suteikia begalines galimybes žmonėms, kurie neturi prieigos prie bankų teikiamų finansinių produktų. Pavyzdžiui, jeigu individui, kuris neturi banko, reikia paskolos, jis gali naudotis decentralizuotu paskolų fondu. Šiame fonde rizikuoja ne vienas žmogus, o visi investuotojai, kurie nusprendė finansuoti paskolas. Su išmaniųjų kontraktų pagalba, individas, kuris skolinasi pinigus, palieka užstatą kriptovaliutomis ir grąžina paskolą su palūkanomis, priklausomai nuo kontrakte nurodytų sąlygų. Plačiau kaip veikia išmanieji kontraktai galite paskaityti čia.