Kas yra „blockchain“ technologija ir kaip ji gali pakeisti pasaulį?

Kas yra „blockchain“?

Žmonės informacijos saugojimui ir perdavimui pasikliauja duomenų bazėmis. Visgi tos duomenų bazės priklauso kompanijoms, kurios turi prieigą prie jautrių duomenų, kuriuos žmonės saugo jų sistemose, pavyzdžiui banko duomenys, finansiniai pervedimai ar privačios žinutės. Žmonės nepasitiki, kad šios kompanijos išlaikys jų duomenis saugius ar privačius, todėl buvo sukurta nauja platforma, leidžianti saugoti ir perduoti duomenis saugiai. Ši technologija yra vadinama blokų grandine (angl. blockchain).

Kaip veikia blokų grandinės technologija?

Prieš atsirandant kompiuteriams žmonės savo dokumentus apsaugodavo, pasidarydami daugybę kopijų ir laikydami juos seifuose. Papildomam saugumui dokumentus būtų galima išversti į slaptą kalbą, kurią suprastų tik dokumentų savininkas. Šiuo konceptu ir yra paremta blokų grandinės technologija.

Įsivaizduokite, kad jūs ir dar milijonas jūsų draugų pasidaro visų jūsų failų kopijas, užšifruoja juos su specialia programine įranga ir kiekvienas jų išsaugo juos savo kompiuteriuose. Tokiu būdu, net jei kažkas pavogtų jūsų duomenis, jie negalėtų jų interpretuoti ir dar būtų likęs milijonas kopijų

Taip vaizdžiai galima apibūdinti blokų grandinės veikimo principą. Specialūs failai užšifruoti su šifravimo programine įranga, kuriuos gali perskaityti tik tam tikri žmonės, išsaugoti normaliuose kompiuteriuose. Tokie failai yra vadinami buhalterinėmis knygomis (angl. ledgers). Toks pavadinimas buvo parinktas, nes juose specifiniu būdu yra apskaitomi jūsų duomenis. Kompiuteriai yra vadinami mazgais (angl. nodes) arba blokais. Jie tarpusavyje dalinasi savo apdorojimo galia, saugyklos talpa ir pralaidumu. Tinklas yra vadinamas grandine (angl. chain). Tinklas yra tarsi daugybė sujungtų blokų. Jis kompiuteriams leidžia dirbti kartu. Iš to ir kilo pavadinimas blokų grandinė.

Kaip blokų grandinės technologija gali pakeisti pasaulį?

Gali būti atsisakoma tarpininkų

Kadangi blokų grandinės technologija kompanijoms suteikia saugų būdą tiesiogiai sąveikauti su klientais, joms nebereikia pasikliauti trečių šalių valdomomis platformomis, pavyzdžiui bankais. Blokų grandinės technologija kompanijoms leidžia būti savarinkiškesnėms ir apsipirkimo patirtį paversti lankstesne bei greitesne.

Gali pasikeisti sveikatos industrija

Blokų grandinės technologija pacientams suteikia daugiau medicininės informacijos kontrolės. Tiesą sakant, tai gali būti pritaikyta bet kokiai industrijai, kurioje yra kaupiama jautri informacija apie individus.

Gali palengvėti darbuotojų kompensacijos

Blokų grandinės technologija palengvins būdą mokėti algas darbuotojams ir leis išvengti didelių mokesčių, mokant užsienyje dirbančioms komandoms. Tai reiškia, kad kompanijos turės mažiau finansinių barjerų, vykdant tarptautinę plėtrą.

Gali būti patobulinta demokratija

Vyriausybėse pasitaiko korupcijos atvejų, suklastotų rinkimų rezultatų, kas priverčia piliečius nusivilti. Blokų grandinės technologija gali suteikti būdą balsuoti, išvengiant išorinio kišimosi ar korupcijos įtakos.