Kas yra išmanieji kontraktai?

Išmanieji kontraktai (angl. smart contracts) yra dažna sąvoka kriptovaliutų pasaulyje. Trumpai tariant, tai yra tokie kontraktai, kurie yra įvykdomi automatiškai be trečiųjų šalių įsikišimo. Jų veikimas yra paremtas „jeigu …, tada …“ principu.

Paprasčiausias pavyzdys galėtų būti bilieto į kino teatrą pirkimas iš draugo. Išmanusis kontraktas suveiks tik tuo atveju, jeigu ir pinigai, ir bilietas bus prieinami. Jeigu neturėsite pakankamai pinigų, išmanusis kontraktas tranzakciją nutrauks. Vos tik išmanusis kontraktas patenka į blokų grandinę, jo sąlygų nebeįmanoma pakeisti.

Išmaniųjų kontraktų privalumai

Decentralizuotumas

Išmanieji kontraktai egzistuoja kiekviename tinklo mazge, taigi, joks nesėkmės taškas negalėtų kodo išjungti.

Patikimumas

Išmaniojo kontrakto kodas yra viešai prieinamas ir jo vykdymui nereikia tarpininkų. Tai reiškia, kad vartotojai gali sudaryti išmanųjį kontraktą su žmogumi, kurio jie visai nepažįsta. Patikrinę kodą, jie taip pat žinotų konkrečias kontrakto sąlygas ir baigtis. Blokų grandinės tikrintojų dėka, duomenys išmaniuosiuose kontraktuose yra visiškai patikimi ir tikslūs.

Automatizacija

Kaip minėjome anksčiau, kodas yra įvykdomas automatiškai. Dėl šios priežasties tranzakcijos tampa greitesnės ir prieinamesnės asmenims, neturintiems prieigos prie finansines paslaugas teikiančių kompanijų. Procesas taip pat yra pigesnis, kadangi kontrakto įvykdymui nereikia trečiųjų šalių, kurios gali pareikalauti didelio mokesčio.

Sąlygų nepakeičiamumas

Išmaniojo kontrakto kodas yra nepakeičiamas. Tai reiškia, kad jo sąlygų pakeisti neįmanoma. Taip yra išvengiama ginčų ir apgavystės atvejų.

Išmaniųjų kontraktų trūkumai

Klaidų galimybės

Kadangi išmaniojo kontrakto kodą rašo žmonės, visada egzistuoja galimybė, kad įsilaužėliai gali išnaudoti kodo klaidą. Vis dėlto decentralizuotos programėlės ir išmaniųjų kontraktų platformos atlieka nuodugnias bandymo procedūras, kad tokių įvykių būtų išvengta.

Adoptacija

Nors išmaniųjų kontraktų adoptacija eksponentiškai kyla, centralizuotos sistemos vis tiek išlieka patogesnės didžiajai daliai industrijų. Norint, kad išmaniųjų kontraktų technologija būtų plačiai naudojama visame pasaulyje, decentralizuotų programėlių naudojimas turėtų būti supaprastintas.