Kodėl nereikėtų aklai pasitikėti „Tether“ (USDT)?

„Tether“ (USDT) šiuo metu yra trečia didžiausia kriptovaliuta pagal rinkos kapitalizaciją. Tai taip pat yra didžiausia stabili moneta (angl. stablecoin) rinkoje. Visgi jos populiarumas nereiškia, kad tai yra saugi investicija.

Stabilios monetos yra svarbi kriptovaliutų industrijos dalis. Jos yra pririštos prie realaus pasaulio turto, pavyzdžiui, tradicinių valiutų. „Tether“ yra pririštas prie JAV dolerio, vadinasi, ši moneta visada bus verta tiek pat kiek 1 JAV doleris.

Žmonės naudoja stabilias monetas kriptovaliutų prekybai, pinigų pervedimui ar palūkanų kaupimui. Visgi kelios priežastys verčia abejoti „Tether“ patikimumu.

1. Tik 2.9% „Tether“ yra paremti grynųjų pinigų rezervais

Laikyti „Tether“ nėra tas pats kas laikyti JAV dolerius. Nors jo kaina ir yra pririšta prie dolerio, tačiau jei labai didelis kiekis žmonių mėgintų iškeisti savo „Tether“ į dolerius, nėra garantijos, kad kompanija turėtų pakankamai pinigų jiems sumokėti.

„Tether“ anksčiau sakė, kad kiekvienas USDT yra paremtas JAV doleriu jų rezervuose. Visgi realybė yra sudetingesnė. USDT yra paremtas grynaisiais pinigais, pinigų ekvivalentais, paskolomis, obligacijomis ir kitomis investicijomis.

Praeitų metų gegužės mėnesį kompanija grafiškai pavaizdavo savo rezervo sudėtį. Duomenys parodė, kad 75.9% rezervo sudaro grynieji pinigai ir jų ekvivalentai. Vis dėlto pažvelgus detaliau, labai maža proporcija iš tų 75.9% yra grynieji pinigai. 65.4% yra komerciniai popieriai, o 3.9% yra grynieji pinigai. Tai reiškia, kad grynieji pinigai sudaro vos 2.9% viso rezervo.

Komerciniai popieriai yra trumpalaikės paskolos rūšis, kuri dažniausiai yra suteikiama korporacijoms. Bėda tame, kad „Tether“ neatskleidė informacijos apie savo paskolų rūšis. Neaišku, kas pasiskolino, ar kokio tipo skolos egzistuoja. Svarbiausia, neaišku, ar „Tether“ lengvai gautų prieigą prie tų pinigų.

Taip pat verta paminėti, kad „Tether“ rezervai nebuvo patikrinti nepriklausomo audito. Apskaitos firma „Moore Cayman“ minėjo, kad sumos yra teisingos, tačiau tai nėra tas pats, kas pilnas auditas.

2. „Tether“ turėjo bėdų su Niujorko generaline prokurore

Niujorko institucijos įvedė vienus griežčiausių kriptovaliutų reikalavimų visose Jungtinėse Valstijose. Niujorko teismai buvo vieni aktyviausių su kriptovaliutomis susijusių bylų nagrinėjime. Praeitų metų vasarį, po 22 mėnesius trukusio tyrimo, Niujorko generalinė prokurorė pasiekė susitarimą su „iFinex“, motinine „Tether“ ir „Bitfinex“ kompanija. Tyrėjai kompanijas kaltino neteisėtai slepiančias nuostolius. Generalinė prokurorė Letitia James pareiškė, kad „Tether“ meluoja, jog jų virtuali valiuta yra pilnai paremta JAV doleriais. „iFinex“ turėjo sumokėti 18.5 milijonų JAV dolerių baudą. Jiems nebegalima vykdyti savo veiklos Niujorke ir jie turi pateikti savo rezervo ataskaitas kiekvieną metų ketvirtį.

3. Jeigu „Tether“ kažkas nutiktų, nukentėti gali visa kriptovaliutų industrija

Federalinis rezervas nerimauja dėl visų stabilių monetų, tačiau labiausiai dėl „Tether“. Bostono federalinio rezervo banko prezidentas Eric Rosengren laiko „Tether“ potencialiu iššūkiu finansiniam stabilumui. Jis „Yahoo! Finance” pranešė, kad jų portfolio atrodo kaip pirminių pinigų rinkos lėšų portfolio tik gal netgi rizikingesnis. Pirminių pinigų rinkos lėšos yra lėšos, investuojamos į anksčiau minėtas komercinių popierių skolas.

Nerimą kelia tai, kad „Tether“ savo veiklą vykdo kaip bankas ar kita finansinė institucija, tačiau be jokių reglamentų, kuriais vadovaujasi bankai tam, kad apsaugotų savo vartotojus ir išvengtų ekonominių krizių. Dėl šios priežasties ir yra siūlomi griežtesni stabilių monetų reglamentavimai – kad būtų apsaugota ekonomika ir kriptovaliutų industrija.

„Tether“ nėra vienintelė stabili moneta

Kriptovaliutų industrijoje yra daugiau stabilių monetų, kurios nevengia pilnai audituoti savo veiklos, pavyzdžiui, USDC arba vis labiau populiarėjanti decentralizuota algoritminė „Terra“ blokų grandinės stabili moneta – UST.