„Monero“ apžvalga: privačiausia kriptovaliuta

„Monero“ yra 2014 m. pasirodžiusi kriptovaliuta, kuri suteikia didesnį privatumą tranzakcijų metu negu „Bitcoin“ ar bet kokia kita kriptovaliuta. „Monero“ naudoja pažengusią kriptografiją, kuri paslepia tiek siuntėjo, tiek gavėjo tapatybę. Nors „Bitcoin“ irgi turi tą pačią funkciją, tačiau „Bitcoin“ mokėjimo istorija gali nukreipti į originalų šaltinį.

Kuo „Monero“ skiriasi nuo „Bitcoin“?

„Bitcoin“ yra pirmoji valiuta, pasaulį supažindinusį su kriptografija. Kaip kriptografija apsaugo dalyvių tapatybę? Ji sugeneruoja pseudonimus, naudodama abėcėlės raidžių ir skaičių kombinacijas. Visgi tai nereiškia, kad vartotojo tapatybė yra visiškai nesusekama. Tam yra dvi priežastys. Visų pirma, „Bitcoin“ adresai ir tranzakcijos yra registruojami blokų grandinėje, todėl jie yra visiems prieinami. Antra, visos vartotojo tranzakcijos yra susietos su tuo pačiu adresu. Taigi, kitiems nėra neįmanoma identifikuoti vartotoją pagal jo adresą.

„Monero“ tranzakcijos yra visiškai nesusekamos. Tiek siuntėjas, tiek gavėjas yra anonimai. „Monero“ sėkmingai pasinaudoja trimis svarbiomis technologijomis: slaptais adresais (angl. stealth addresses), žiediniais parašais (angl. ring signatures) bei „RingCT“, kad užtikrintų savo vartotojų privatumą.

Kaip „Monero“ naudojamos technologijos užtikrina privatumą?

Minėtos technologijos užtikrina nesusekamumą, kadangi tranzakcija turi kelis įmanomus siuntėjus, bei nesusiejamumą, kadangi neįmanoma įrodyti, jog kelios tranzakcijos buvo siunčiamos tam pačiam asmeniui. Žiediniai parašai suteikia nesusekamumą, o slapti adresai – nesusiejamumą.

Kadangi kiekvienas pervedimas yra privatus, „Monero“ negali būti susekamas. Pardavėjai ir individai, priimantys „Monero“, neturi jaudintis, kad jiems bus sumokėta „purvinais“ pinigais, tačiau tai kelia rūpestį dekretinių valiutų prižiūrėtojams iš viso pasaulio.

Pakeičiamumas

Priešingai negu kitos kriptovaliutos, „Monero“ yra visiškai pakeičiama valiuta. Pavyzdžiui, du 5 eurų banknotai turi vienodą vertę, tačiau jie nėra vienodi, nes juos galima susieti su skirtingais produktais ar paslaugomis. Bet du to paties svorio aukso luitai yra pakeičiami. Taigi, „Monero“ gali būti palyginamas su tais aukso luitais, o kitos kriptovaliutos su banknotais.