Technologija, leidžianti išsaugoti informaciją apie Rusijos – Ukrainos konfliktą, net jei ji būtų ištrinta

Rusijos kariuomenei tęsiant Ukrainos apgultį, kyla baimė, kad svarbūs Ukrainos istorijos artifaktai gali pradingti. Tai gali būti svarbūs naujienų straipsniai, dokumentai, vaizdo įrašai, socialinių tinklų įrašai ir kiti skaitmeniniai informacijos šaltiniai. Berlyne įkurtas startuolis „Arweave“ mėgina išsaugoti šį turinį amžiams ir savo blokų grandinės platformą vadina amžinu tinklu.

Vien per pastarąsias kelias savaites platfromoje buvo patalpinta 6.5 milijonai informacijos detalių apie Ukrainoje vykstantį karą. Šiuo metu platformoje yra saugoma daugiau nei 50 terabaitų duomenų.

Žinoma, toks įrankis turi ir neigiamą pusę, kadangi yra rizika, jog „Arweave“ bus talpinamas neteisėtas turinys ar propoganda. Šiuo metu nėra daug apsaugos priemonių, skirtų apsisaugoti nuo tokių atakų. Visgi „Arweave“ tikina, kad tokiu sudėtingu laikotarpiu svarbiau yra talpinti visą informaciją ir netikslumus išspręsti vėliau.

Kaip veikia „Arweave“?

„Arweave“ dalyviai valdo mazgus (angl. nodes) visame pasaulyje. Už tai jie gauna tinklo žetonus – AR, kurio vertė šiuo metu siekia apytiksliai 25 EUR, o rinkos kapitalizacija – apytiksliai 846.7M EUR. Tinklą šiuo metu sudaro apytiksliai 1000 mazgų. Didžiausia jų koncentracija yra Jungtinėse Valstijose, Vokietijoje, keista, tačiau ir Kinijoje.

Žmonės gali įkelti dokumentus, atsisiuntę naršyklės plėtinį ir susikūrę skaitmeninę piniginę. „Arweave“ komanda visiems skiria šiek tiek nemokamų žetonų, kuriuos galima išmokėti kasinėtojams, įkeliantiems jūsų dokumentus.

„Arweave“ kūrėjas Sam Williams sako sukūręs platformą, nes pastebėjo dabartinių centralizuotų duomenų talpinimo sistemų trūkumus. „Kompanijoms negalima amžinai laikyti duomenų, kadangi jos negali žinoti, ar nepasikeis verslo modelis, ar nebus padaryta klaida ir panašiai.“ – sakė jis.

Kad dar labiau paskatinti dalyvius kelti dokumentus, susijusius su Ukrainoje vykstančiais įvykiais, „Arweave“ pristatė 100,000 JAV dolerių stipendijos programą, kad padėtų vartotojams sumokėti mokesčius, reikalingus informacijai pridėti. Tokiu pat principu veikia ir tranzakcijų mokesčiai, reikalingi „Bitcoin“ ar „Ethereum“ vartotojams.

„Arweave“ naudojimas praeityje

Tai nėra pirmas kartas, kai „Arweave“ yra naudojamas informacijai, kuriai gręsia išnykimas, išsaugoti. „Armweave“ taip pat pasitarnavo 2019 m. balandžio mėnesį, Honkongo pro-demokratinių protestų metu. Williams teigia, kad kompanija įkėlė 650,000 šaltinių, įskaitant „Apple Daily“, laikraščio, kuris buvo priverstas stabdyti savo veiklą, 12,000 straipsnių archyvą.

Visgi „Arweave“ stebi ne tik autoritarines vyriausybes. Archyve buvo registruoti ir kiti įrašai, kuriuos valstybės mėgino ištrinti. Pavyzdžiui, Kanados gynybos ministerija paskelbė straipsnį apie kaltinimus seksualiniu priekabiavimu. Vėliau šis straipsnis buvo ištrintas, kai kaltinamajam buvo pašalinti kaltinimai.