„Tezos“ apžvalga: protokolas su unikalia balsavimo sistema

„Tezos“ yra išmaniųjų kontraktų platforma, visai kaip „Ethereum“. Visgi „Tezos“ turi unikalią valdymo sistemą, kuri padeda projektui išsiskirti nuo „Ethereum“ ir kitų išmaniųjų kontraktų platformų.

„Tezos“ blokų grandinė yra paremta „liquid proof-of-stake“ mechanizmu. Vartotojai, turintys bent 8,000 „Tezos“ žetonų (XTZ) gali tapti vadinamaisiais kepėjais. Panašiai kaip ir paprastame „proof-of-stake“ mechanizme, šie kepėjai yra atsakingi už blokų patvirtinimą ir už tai jie gauna atlygį. Visgi ne visi gali sau leisti įsigyti 8,000 XTZ, todėl vartotojai, turintys mažesnį kiekį žetonų, gali deleguoti kepėjams savo žetonus ir taip pat gauti pasyvias pajamas. Jie vadinami delegatais. Delegatai išlieka savo žetonų savininkais ir gali juos atsiimti bet kuriuo metu.

Unikalus balsavimo procesas

Tiek „Bitcoin“, tiek „Ethereum“ blokų grandinėse vartotojai gali pateikti pasiūlymus, kaip protokolas turėtų būti tobulinamas. Tuomet kiti vartotojai gali balsuoti už arba prieš šiuos pasiūlymus. Jeigu pasiūlymas sulaukia pakankamai palaikymo, šie pokyčiai pradedami realizuoti. Jeigu pokyčiai yra pakankamai rimti, realizavimo procesas yra labai komplikuotas, kadangi visi blokų grandinės vartotojai turi įsidiegti naujausią protokolo programinės įrangos versiją arba jie negalės išnaudoti naujų funkcijų. Tai galima prilyginti su žaidimų konsolėmis: „Xbox 360” vartotojai negali žaisti „Xbox Series X“ žaidimų. Kartais dėl nesutarimų tarp bendruomenės narių, blokų grandinė „išsišakoja“ ir gimsta naujos kriptovaliutos, pavyzdžiui, „Bitcoin Cash“, „Bitcoin Gold“ ar „Ethereum Classic“.

„Tezos“ blokų grandinės evoliucija yra žymiai sklandesnė. Blokų grandinės vartotojai gali pateikti pasiūlymą, kaip ji turėtų būti patobulinta. Jeigu su šiuo pasiūlymu sutinka bent 5% visų „Tezos“ delegatų, pasiūlymas patenka į kitą etapą. Šiame etape delegatai balsuoja už jiems patinkančius pasiūlymus. Procesas tęsiasi, jeigu šiame etape su pasiūlymu sutinka bent 80% prabalsavusių. Tiesa, yra nustatytas minimalus balsų skaičius. Kai pasiūlymas yra patvirtintas, tam tikrą laiką vartotojai jį gali išbandyti privačiuose testavimo tinkluose. Jeigu testavimo metu neiškyla jokių problemų, vartotojai už jį balsuoja vėl ir jei 80% balsavusiųjų sutinka, naujasis protokolas yra aktyvuojamas. Šis balsavimo procesas užtikrina sklandžią blokų grandinės plėtrą.

Klaidų netoleruojantis protokolas

„Tezos“ išmanieji kontraktai yra rašomi Michelson programavimo kalba, kuri vykdo formalų patvirtinimą. Formalus patvirtinimas leidžia programuotojams matematiškai įrodyti, kad jų kodas yra teisingas. Šis procesas įrodo, kad kai kurios išmaniojo kontrakto sąlygos bus prižiūrimos, tačiau tai negarantuoja, kad kodas visiškai neturi klaidų. Vis dėlto formaliojo patvirtinimo procesas yra naudojamas industrijose, kuriose klaidos yra netoleruojamos, pavyzdžiui, atominėse jėgainėse ar medicinoje.