„THORChain“ apžvalga: protokolas, leidžiantis decentralizuotoms keitykloms keisti skirtingų tinklų žetonus

Pastaruoju metu vis dažniau pasitaiko naujienų apie užšaldomas banko sąskaitas. Tai priverčia žmones susimąstyti, kad vyriausybė labai paprastai gali kontroliuoti mūsų finansus. Dėl šios priežasties auga kriptovaliutų populiarumas. Vis dėlto šiai dienai populiariausias metodas kriptovaliutoms įsigyti išlieka centralizuotos kriptovaliutų keityklos. Deja, bet vyriausybei panorėjus, turtas gali būti prarastas ir ten. Dėl šios priežasties egzistuoja decentralizuotos keityklos, kuriose kriptovaliutas galite įsigyti be jokio tarpininko įsikišimo. Plačiau apie jas ir jų veikimą galite paskaityti čia.

Visgi vienas decentralizuotų kriptovaliutų keityklų trūkumų yra tas, kad tokioje keitykloje galite keisti tik tam tikro tinklo žetonus. Pavyzdžiui, „Uniswap“ keitykloje galite mainyti tik „Ethereum“ tinklo žetonus. Taigi, norint iškeisti BTC į ETH, to padaryti jums nepavyks, kadangi šie žetonai priklauso skirtingiems tinklams.

Vadinamųjų „wrapped“ žetonų dėka, tą padaryti įmanoma. Pavyzdžiui, wBTC žetonas, trumpai tariant, yra „Ethereum“ tinklo „Bitcoin“ versija – jo vertė visada išlieka tokia pati kaip „Bitcoin“. Panašiu principu veikia ir stabilios kriptovaliutos (angl. stablecoins). Vis dėlto „Ethereum“ įkūrėjas Vitalik Buterin perspėja, kad tokie žetonai kelia šiokį tokį nerimą dėl saugumo ir centralizacijos, kadangi sprendimai, susiję su šiuo žetonu yra priimami centralizuotai – joks išmanusis kontraktas kol kas negali sukurti „wrapped“ žetono automatiškai. Laimei, šiuo klausimu gelbsti „THORChain“ – protokolas, leidžiantis decentralizuotoms keitykloms keisti skirtingų tinklų žetonus.

Kaip veikia „THORChain“?

Kad vartotojas sėkmingai galėtų iškeisti vieno tinklo žetoną į kitą, panaudojama „THORChain“ sukurta kriptovaliuta – RUNE. Jeigu vartotojas nori iškeisti „Bitcoin“ į „Ethereum“, supaprastintas keitimo procesas atrodytų taip: BTC būtų iškeičiamas į RUNE, tuomet RUNE būtų iškeičiamas į ETH.

Kaip ir visos decentralizuotos keityklos, „THORChain“ protokolu paremtos decentralizuotos keityklos irgi naudoja likvidumo baseinus likvidumui palaikyti. Kiekvieną likvidumo baseiną sudaro RUNE ir kitas žetonas, kadangi RUNE yra tarsi tarpinis žetonas, leidžiantis vieno tinklo žetoną iškeisti į kito. Vartotojai, suteikiantys likvidumą, kaip ir visose decentralizuotose keityklose, už tai gauna užmokestį.

Kad „THORChain“ tinklas išliktų saugus, yra naudojami mazgai. Jie ne tik apsaugo tinklą, tačiau ir serviruoja kaip tiltas į kitas blokų grandines, kad kiekviena tranzakcija būtų įvykdyta teisingai. Kai vartotojas atlieka skirtingų tinklų tranzakciją, mazgai vykdo visą veiklą „THORChain“ tinkle. Tranzakcijų patvirtinimui yra naudojamas proof-of-stake (PoS) mechanizmas, vadinasi, RUNE žetonai gali būti steikinami. Vartotojai, kurie juos steikina, taip pat gauna atlygį.

„THORChain“ protokolas ragina išlaikyti balansą: 67% RUNE žetonų turi būti steikinami, o 33% turi būti likvidumo baseinuose. Išlaikant šį balansą, tinklas veikia optimaliausiai. Jeigu likvidumo baseinuose yra per daug RUNE žetonų, vartotojai, kurie juos steikina, gauna didesnį atlygį ir atvirkščiai. Tokiu būdu vartotojai yra skatinami palaikyti balansą.

Vartotojai, norintys pasinaudoti „THORChain“ protokolo teikiamais privalumais, turi kelias alternatyvas. Jie tai gali daryti keliose decentralizuotose keityklose, pavyzdžiui, „Thorswap“ ar „Asgardex“ arba naudodami pinigines, palaikančias „THORChain“, pavyzdžiui, „ShapeShift“.